W marcu i kwietniu pojawia się ogromna ilość reklam społecznych, w których jesteśmy namawiania do przekazania 1% naszego podatku na rzecz różnorakich instytucji pożytku publicznego. W tym okresie swoje działania promocyjne uruchamiają również banki, które zachęcają nas do tego, abyśmy wzięli pożyczki udzielane na podstawie PIT. Czym tak naprawdę są pożyczki na PIT? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Pożyczka na PIT czy w zamian za PIT? Jaka jest różnica?
Banki w sposób niezwykle aktywny reklamują swoje specjalne oferty pożyczkowe i kredytowe – można je zauważyć na szeroką skalę w prasie, radiu czy telewizji. W dzisiejszych czasach działania promocyjne są również szeroko realizowane za pośrednictwem internetu. Właśnie w okresie, gdy sporządzamy swoje zeznania podatkowe, banki atakują nas, potencjalnych pożyczkobiorców, że pożyczkę możemy dostać bez konieczności pokazywania zaświadczeń, ponieważ do tego celu w zupełności ma nam wystarczyć roczne zeznanie podatkowe.
Warto wiedzieć, że jest różnica między ofertami kredytowymi, które mają być przeznaczone na spłatę naszego podatku dochodowego i tymi, które możemy dostać, jeśli pokażemy w banku potwierdzone pieczątką Urzędu Skarbowego roczne zeznanie podatkowe za zeszły rok. Dla przykładu: w 2012 roku tego typu specjalną ofertę przygotowały banki takie jak MultiBank oraz Credit Agricole Bank Polska.
Gdzie można dostać pożyczki na PIT?
Klienci, którzy są zainteresowani otrzymaniem pożyczki na PIT, powinni odwiedzić placówki następujących banków:
- PKO Bank Polski,
- Eurobank,
- Getinbank,
- Kasa Stefczyka,
- ING Bank Śląski.
Należy jednak pamiętać o tym, że oferty kredytowe bez zaświadczeń możliwe są do uzyskania tylko w przypadku przedstawienia określonych przez daną instytucję deklaracji podatkowych, zatem są to oferty dla wybranych grup pracowniczych.
Pożyczka na PIT – jakie są ograniczenia?
Osoby, które są zainteresowanie otrzymaniem pożyczki na podstawie rozliczenia rocznego PIT, muszą wiedzieć, że każdy bank ustala warunki, które każdy potencjalny kredytobiorca musi spełnić. Na przykład w PKO Banku Polskim honorowane są deklaracje PIT-11, PIT-40 oraz PIT-40a – innymi słowy, dochód mogą w taki sposób przedstawiać osoby, które posiadają umowę o pracę a także osoby na emeryturze i rencie. W ten prosty sposób PKO BP oferuje pożyczkę nawet do 30 000 złotych na okres maksymalny 8 lat.
ING Bank Śląski honoruje wyłącznie deklaracje PIT-11 – w związku z tym, takie finansowanie mogą otrzymać wyłącznie osoby, które zostały zatrudnione na podstawie umów o pracę. Kwota pożyczki może wynosić maksymalnie 15 000 złotych, zaś okres spłaty to 7 lat.
Czy pożyczkę na PIT można dostać szybko?
Pożyczka na PIT jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą w szybki sposób otrzymać środki na wymarzony cel. Procedury w tym przypadku są niezwykle proste i nie powinny nikomu sprawiać żadnych problemów – wystarczy udać się do banku wraz ze swoim dowodem osobistym oraz pokazać swoją deklarację podatkową za ubiegły rok.