Banki rzetelnie sprawdzają potencjalnych kredytobiorców. W przypadku wystąpienia niskiej zdolności kredytowej mogą odmówić udzielenia pożyczki. Taka decyzja bywa szczególnie bolesna w sytuacjach nagłych, gdy dodatkowe fundusze potrzebne są podczas leczenia, albo ważnego wydatku dotyczącego gospodarstwa domowego. Problem niskiej zdolności kredytowej jest dotkliwy dla wielu osób w okresie przedświątecznym, kiedy to pojawiają się koszty związane z organizacją świąt, czy dokonywaniu zakupów wymarzonych prezentów dla członków rodziny. Na szczęście są metody na poprawienie zdolności kredytowej. Jest to ważne nie tylko dla osób, które mogą nie otrzymać kredytu. To również istotne z punktu widzenia każdej osoby starającej się o kredyt. Lepsza zdolność oznacza także korzystniejsze warunki, dotyczące wysokości oprocentowania, czy czasu spłaty kredytu.
Dobra historia kredytowa
Ma ona ogromny wpływ na ocenę wierzytelności potencjalnego kredytobiorcy. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco spłacać wszystkie zobowiązania, zgodnie z harmonogramem spłat. Każde opóźnienie w spłacie (wynoszące minimum 30 dni) znacznie wpływa na wizerunek klienta banku i zmienia jego statystyki w BIK. Dla banków historia kredytowa jest bardzo ważna, ponieważ pomaga w prognozowaniu na temat tego, czy klient będzie regulował w czasie kolejne zobowiązanie. Co ciekawe, brak historii kredytowej również działa niekorzystnie, ponieważ bank nie ma podstaw do stwierdzenia tego, czy dana osoba będzie spłacała kredyt. Zatem zdecydowanie warto podczas zakupu sprzętów, nawet tych najtańszych (żelazko, odkurzacz) zdecydować się na raty, czy kredyt. Regularna spłata tego zobowiązania stworzy pozytywną historię kredytową. Łatwiej będzie dostać kredyt na dobrych warunkach.
Czasem warto poczekać z kredytem
Jeśli planujemy większe wydatki, takie jak samochód, czy też zakup mieszkania, to zdecydowanie warto odłożyć te działania (jeśli sytuacja dotycząca zatrudnienia może zmienić się na naszą korzyć w ciągu najbliższych miesięcy). Oczywiście przy nagłych wydatkach nie ma możliwości czekania ze złożeniem wniosku. Jednak warto jest pozwolić sobie na odłożenie wydatków o kilka miesięcy, w celu poprawy zdolności kredytowej. Dotyczy to jednak jedynie niektórych osób. Najbardziej stabilną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Jeśli więc pracujemy na umowę zlecenie, ale niebawem oczekujemy zmiany umowy, to zdecydowanie warto jest przeczekać. Banki oferują o wiele lepsze warunki (w tym niższe oprocentowanie) osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Ponadto, jeśli czeka nas awans związany ze wzrostem wynagrodzenia, również opłaca się poczekać. Im większe zarobki, tym większa maksymalna kwota kredytu.
Odczekanie kilku miesięcy jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku, kiedy mieliśmy problemy ze spłatą kredytu w przeszłości. Bowiem Biuro Informacji Kredytowej posiada informacje na temat historii zaciąganych oraz spłacanych zobowiązań, jednak zazwyczaj nie przechowuje tych danych dłużej niż 5 lat. Warto więc pobrać jednorazowo płatny raport z BIK, aby móc dowiedzieć się jakie są nasze statystyki i czy czasem nie lepiej jest poczekać kilka miesięcy, aby pozbyć się jakiejś pozycji z historii kredytowej.
Nie rezygnuj z ubezpieczenia kredytu
O wiele łatwiej jest otrzymać kredyt na wyższą kwotę, kiedy decydujemy się na ubezpieczenie. Wiele osób z niego rezygnuje, ponieważ generuje on dodatkowe koszty. Warto jednak myśleć przyszłościowo. Ubezpieczenie kredytu będzie nieocenione przy nagłych sytuacjach losowych, takich jak: śmierć jednej z osób utrzymujących gospodarstwo domowe, poważna choroba, dodatkowe wydatki powodujące prośbę do banku o zawieszenie kredytu na jakiś okres/zmniejszenie kwoty rat i wydłużenie czasu spłaty i wiele innych. To także dodatkowe zabezpieczenie dla banku, który chętniej udzieli kredytu osobie decydującej się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Waga wkładu własnego oraz wspólnego kredytu
Podczas brania większych kredytów, na przykład hipotecznych, wkład własny wpływa na wysokość rat i oprocentowanie. Dlatego warto postarać się o to, aby wkład własny był jak największy. Zdolność kredytową zwiększa także zaciąganie kredytu przez więcej niż jedną osobę. Można poprosić o poręczenie, albo wspólny kredyt rodziców, partnera, a nawet przyjaciół. Ważne jest to, aby sprawdzić również zdolność majątkową małżonka. Jeśli może ona negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową, często jedyną możliwością jest skorzystanie z rozdzielności majątkowej.
Ograniczenie wydatków
Warto zastanowić się nad kosztami utrzymywania gospodarstwa domowego i zmienić niektóre przyzwyczajenia zwiększające wydatki. Bank bowiem bierze pod uwagę miesięczne koszty utrzymania. Oprócz oszczędzaniu na chemii, jedzeniu, zbędnych zakupach dobrze jest zrezygnować z kart kredytowych, które wpływają na maksymalną kwotę kredytu.
Zastosowanie się do powyższych sposobów wpłynie znacząco na zwiększenie zdolności kredytowej. Zadbanie o te aspekty nie tylko umożliwi wzięcie kredytu osobom, które wcześniej otrzymywały decyzję odmowną, ale również pozwoli na uzyskanie lepszych warunków.