Kredyt w banku bywa bardzo pomocnym wsparciem finansowym dla wielu osób. Pozwala kupić własne mieszkanie, samochód, opłaci edukację dzieci, zainwestować we własny biznes, czy skonsolidować i spłacić inne zadłużenia. Oczywiście zaciągnięcie kredytu bankowego wiąże się z koniecznością spłacania zobowiązania w ustalonych ratach, które czasami zabierają znaczny procent dochodów. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele banków obawiają się ryzyka i nie wszystkim potencjalnym klientom decydują się udzielić kredyt.
Z jakiej przyczyny bank może odmówić udzielenia kredytu?
Powodów, dla których bank może odmówić akceptacji wniosku o kredyt jest mnóstwo. Na szczęście różnorodne przyczyny odmowy można podzielić na kilka kategorii, które określają charakter przeciwwskazań wobec danego klienta.
Inne zadłużenia
Często osoby starające się o kredyt posiadają już inne zobowiązania finansowania. Jeżeli wartość miesięcznych opłat w wyniku zaciągniętych pożyczek, kredytów, czy zakupów ratalnych wynosi ponad 50 procent dochodów, to ciężko spodziewać się pozytywnej decyzji w sprawie kolejnego kredytu.
Należy pamiętać, że nie tylko kredyty bankowe, ale również część pożyczek krótkoterminowych (chwilówek), bywa wpisywana do takich rejestrów, jak chociażby BIK. Posiadanie dużych długów często przekreśla szanse klienta na kredyt. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli osoba zadłużona nie spłaca należności w ustalonych terminach, co często skutkuje kontaktami z firmami windykacyjnymi i komornikiem.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku kredytu konsolidacyjnego, który powstał z myślą o osobach zadłużonych. Kredyt polega na wzięciu pożyczki w celu spłaty wszystkich zadłużeń, a następnie regulowanie należności w wygodnych i relatywnie niskich ratach. Tego typu pomoc finansową może otrzymać osoba nawet bardzo zadłużona, która posiada jednak stały dochód umożliwiający cykliczną spłatę rat.
Dochód i forma zatrudnienia
Często pracownicy banku stwierdzają, że osoba ubiegająca się o dany kredyt nie posiada wystarczających dochodów finansowych, żeby móc spłacać należność. W takiej sytuacji można ubiegać się o niższy kredyt lub inne warunki spłaty zadłużenia.
Gorzej wygląda sytuacja w przypadku osób, które nie posiadają stałego etatu, ale pracują na zasadach zlecenia lub umowy o dzieło. Mając takich klientów banki bywają nieufne i często odmawiają kredytu. To głównie z tego powodu nieraz słyszy się o sportowcach lub artystach, którzy mimo dużego dochodu mają problem z otrzymaniem długoterminowego kredytu.
Przechadzka po bankach
Wbrew pozorom chodzenie po wszystkich bankach i szukanie najlepszej oferty nie zawsze jest opłacalnym działaniem. Częste zapytania o kredyt mogą zostać zapisane w rejestrze BIK, przez co przedstawiciel banku ma prawo pomyśleć, że klient nie może uzyskać jakiekolwiek pomocy finansowej.
Inne przyczyny
Istnieją również bardziej oczywiste powody, dla których banki odmawiają kredytu:
-
wiek potencjalnego klienta (zazwyczaj istnieje zarówno dolna, jak i górna granica)
-
źle wypełniony wniosek
-
praca na czarno, czyli zazwyczaj brak udokumentowanego dochodu
- krótki czas pracy w danej firmie lub kończący się etat
Co można zrobić w sytuacji, gdy bank odmówi kredytu?
W przypadku otrzymania odmowy z banku można zdecydować się na kilka innych kroków. Pierwszym z nich jest próba analizy przyczyny odmowy, pozbycie się jej oraz powrót do banku z nowym wnioskiem. Kolejnym sposobem jest udanie się do innego banku, ale jeśli klient nie posiada zdolności kredytowej, to bardzo możliwe, że znów nie otrzyma kredytu. Jeszcze innymi wyborem, wbrew pozorom nie takim strasznym, jest skorzystanie z usług firmy parabankowej. Co prawda w takich instytucjach często można liczyć jedynie na pożyczkę krótkoterminową, ale czasami nawet ona okazuje się być ratunkiem w przypadku trudnej sytuacji finansowej. Warto zauważyć, że wielu pozabankowych pożyczkodawców oferuje dla nowych klientów darmowe chwilówki, co stanowi rozwiązanie nie niosące za sobą dodatkowych kosztów. Spłacając pożyczkę w ustalonym terminie nie trzeba również obawiać się żadnych przykrych konsekwencji.