Przejdź do treści

Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Sytuacja finansowa ludzi często zmusza ich do tego, aby złożyć wniosek o pożyczkę. Jeśli już ktoś chce zdecydować się na taki krok, nie powinien robić tego w banku, zwłaszcza jeśli jego historia kredytowa nie jest zbyt pozytywna. Zdecydowanie lepiej wybrać w takim przypadku pożyczkę pozabankową, ponieważ często firmy nie sprawdzają wtedy raportów BIK. Tego typu raporty to zmora dla obecnych klientów, ponieważ widnieją w nich wszystkie kredyty danej osoby i informacje o tym, jak przebiega ich spłata, czy klient ma jakieś zaległości, ile one wynoszą, itd. W sytuacji, gdy ktoś zalega ze spłatą kilku rat nie będzie więc mógł myśleć o dostaniu kolejnej pożyczki, chociaż jego zdolność kredytowa będzie mu na to pozwalała. Firmy pozabankowe mogą, lecz nie muszą sprawdzać takich raportów. Zwykle takie informacje dostępne są na stronie internetowej wybranej firmy, więc warto zapoznać się z jej regulaminem, a dopiero potem przystąpić do ewentualnego wnioskowania o wsparcie finansowe.

Nie każda firma wysyła informacje kredytowe do BIK

Dobrą informacją dla zainteresowanych klientów jest to, że nie każda firma pozabankowa obecnie wysyła informacje kredytowe o swoich klientach do BIK. Trzeba to jednak bardzo dokładnie zbadać, aby przy składaniu wniosku o pożyczkę w innej firmie nieprzyjemnie się nie zdziwić. Przede wszystkim firmy, które chcą wysyłać takie informacje na etapie wnioskowania muszą uzyskać od swoich klientów zgodę na taki proceder. Jeśli się takiej zgody nie wyrażało, można spać całkowicie spokojnie, ponieważ tego typu informacje będą utajnione dla innych firm i nikt z zewnątrz nie będzie miał do nich dostępu. Oznacza to tyle, że nawet jeśli klient spóźni się ze spłatą raty o parę dni nie poniesie z tego tytułu srogich konsekwencji przy staraniach o następną pożyczkę, bo przedstawiciele kolejnej firmy nie będą nic na ten temat wiedzieć. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda sprawa wysyłania informacji kredytowych do BIK we wszystkich firmach pozabankowych.

Wpływ raportu BIK na wiarygodność klienta

Oczywiście raporty BIK mają bardzo duży wpływ na ogólną wiarygodność klientów. Jeśli ktoś zatai informacje o swoich zadłużeniach, a firma dotrze do nich w takich raportach, to taka osoba nie będzie w żaden sposób wiarygodna. Nie będzie można mieć więc w takiej sytuacji pretensji o to, że wniosek o pożyczkę został odrzucony. Warto więc w niektórych firmach pozabankowych postawić sprawę jasno, przyznać się do niektórych zaległości i wyjaśnić szczerze sytuację, dlaczego one wynikły. Większość firm podejdzie do tego ze zrozumieniem i nie zamknie się w ten sposób swojej szansy na otrzymanie pożyczki. Przy ściąganiu raportów BIK ważne dla firm jest to, czy:

  • klient regularnie spłaca swoje pożyczki w innych bankach lub firmach,
  • klient nie ma żadnych zaległości finansowych,
  • klient nie ma zobowiązań komorniczych.

Jeśli jednak dana osoba wpadła w pętlę kredytową i nie jest w stanie regularnie płacić rat na czas, nie może spodziewać się tego, że decyzja w jej przypadku będzie pozytywna, bo na pewno wniosek pożyczkowy zostanie w wielu firmach odrzucony na wstępie.

Warto regularnie spłacać zaciągnięte pożyczki

Podsumowanie jest bardzo proste, ponieważ każdy klient, który decyduje się na zaciągnięcie pożyczki w wybranej przez siebie instytucji powinien regularnie ją spłacać, co może zaowocować zwiększeniem wiarygodności klienta w przyszłości. W niektórych sytuacjach regularne spłaty pożyczek mogą też poprawić zdolność kredytową klienta. Są to jednak sprawy bardzo skomplikowane, więc przed złożeniem wniosku warto wgłębić się w regulaminy pożyczek u wybranych firm pozabankowych, aby wiedzieć, czy raporty BIK będą sprawdzane czy też obejdzie się bez nich. Nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą metę, ponieważ nawet jeśli komuś uda się ukryć informacje o swoich zaległościach finansowych, potem będzie miał problemy ze spłatą nowej pożyczki i przestanie być wiarygodnym klientem dla kolejnej firmy. Zobowiązania finansowe same nie znikają, więc trzeba się ich pozbywać w wyznaczonych terminach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *