Taka sytuacja może zdarzyć się wszystkim – niewielki błąd w trakcie wpisywania numeru konta bądź sumy przelewu może nas kosztować znaczną ilość pieniędzy bądź bardzo wiele nerwów. Przepisy polskiego prawa wskazują, że odbiorcy przelewów są rozpoznawani wyłącznie po numerze kont bankowych. Nie ma zatem znaczenia, co wpisujemy w pozostałych danych. W poniższym artykule tłumaczymy, jak cofnąć przelew. Zapraszamy do lektury!
Cofanie przelewu bankowego – jak to zrobić? Odpowiadamy!
Bardzo ważna kwestia w przypadku cofania przelewów bankowych to możliwie najszybsze zaobserwowanie błędu, do którego doszło. Wtedy odkręcanie takiego błędu będzie znacznie prostsze – są również banki, które oferują możliwość samodzielnego anulowania przelewu za pomocą bankowości elektronicznej. Takie instytucje nadają naszym przelewom status transakcji oczekujących. W przypadku, gdy przelewy są realizowane przez bank przy pomocy systemu Elixir, to mają zawsze miejsce trzy księgowania każdego dnia.
Jak cofnąć przelew?
Sytuacja jest zupełnie inna, gdy wysyłamy przelew wewnętrzny, czyli do tego samego banku co nasz. W przypadku znacznej większości banków takie transakcje są księgowane w sposób automatyczny. Co wówczas należy zrobić? Najpierw trzeba zgłosić się do naszego banku. Oprócz tego trzeba zaznaczyć, że cofanie zaksięgowanych przelewów nie jest wcale takie proste. Sytuację utrudnia fakt, gdy transakcja przeszła już przez KIR, czyli Krajową Izbę Rozliczeniową. Bankowi przysługuje wtedy prawo do napisania do KIR prośby o nieuwzględnienie sesji Elixir konkretnej dyspozycji. Należy się jednak liczyć z tym, że bank może nam odmówić wykonania takiej operacji, gdy takie zapisy znajdują się w jego regulaminie.
Na ten moment nie istnieją jasne procedury umożliwiające bankom rozwiązywanie problemów ze źle zleconymi przelewami bankowymi. Instytucje bankowe mogą jednak docierać do danych omyłkowych odbiorców przelewu – nawet, jeśli odbiorcy mają konta w innych bankach. Dzięki temu można wystosować prośbę do takiej osoby, by odesłała nam pieniądze.