Przejdź do treści

Pozabankowe pożyczki na raty: podstawowe informacje

Polski sektor pożyczek pozabankowych coraz bardziej zbliża się do obrazu analogicznych branż z rynków Europy Zachodniej, w tym zwłaszcza Wielkiej Brytanii, gdzie firmy pożyczkowe stanowią już niemal równorzędną konkurencję dla instytucji bankowych. Progres, jaki na przestrzeni ostatnich lat zanotowała polska branża pożyczek pozabankowych, jest widoczny w wielu różnych aspektach. Oprócz liczb obrazujących coraz wyższe przychody instytucji pożyczkowych oraz coraz większą liczbę klientów korzystających z usług tych podmiotów, dają się zauważyć jednak również inne istotne czynniki rozwoju. Mowa tutaj rzecz jasna o coraz szerszym spektrum rozwiązań, jakie są dostępne w ofertach nowoczesnych firm pożyczkowych. Oprócz tradycyjnych pożyczek krótkoterminowych, czyli tak zwanych chwilówek, istotny element oferty dzisiejszych instytucji pożyczkowych stanowią również długoterminowe pożyczki na raty.

Czym charakteryzują się pożyczki ratalne dostępne w ofercie firm pozabankowych oraz jak przedstawia się porównanie warunków tych rozwiązań z warunkami kredytów w bankach? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Pożyczki na raty w instytucjach pożyczkowych

Obserwując sytuację panującą w polskiej branży pożyczkowej wyraźnie widać, że z czasem pojawia się coraz więcej firm, które nie tylko udostępniają pożyczki ratalne jako dodatkowy element swojej oferty, ale bardzo często oferują właśnie tylko pożyczek w tym wariancie.

Jak natomiast przedstawia się ocena atrakcyjności pożyczek ratalnych oferowanych przez instytucje pożyczkowe? Pod względem kosztów pożyczki oraz okresu trwania kredyty dostępne w ofertach banków wciąż prezentują się lepiej. Warto jednak zaznaczyć, że różnice już teraz wcale nie są specjalnie duże. Bardzo często firmy pożyczkowe oferują pożyczki ratalne z okresem spłaty wynoszącym nawet 60 miesięcy. Dodatkowo, sporo firm udostępnia swoim klientom różnego rodzaju możliwości dodatkowe, takie jak programy lojalnościowe dla stałych klientów, okolicznościowe promocje a czasami nawet możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki ratalnej „za darmo”, czyli przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania wynoszącej 0%.

To wszystko sprawia, że finalna oferta pożyczki ratalnej, jaka zostanie nam przedstawiona przez instytucję pożyczkową, w niektórych przypadkach może okazać się nawet bardziej atrakcyjna, niż oferta kredytu w banku. Oczywiście, w tym wypadku będzie to uwarunkowane obecnością wspominanych bonusów oraz rozwiązań promocyjnych.

Dodatkowo, dzisiejsze instytucje pożyczkowe bardzo często oferują swoim klientom również takie opcje, jak:

  • Możliwość przedłużenia trwania pożyczki
  • Możliwość skorzystania z pożyczki refinansującej
  • Możliwość okresowego zawieszenia spłaty części kapitałowej pożyczki

Podsumowanie

Czy więc pożyczki na raty w firmach pozabankowych mogą uchodzić za równorzędną konkurencją dla oferty banków? Jeżeli bierzemy pod uwagę wyłącznie ofertę bazową, odpowiedź będzie negatywna. Inaczej może jednak przedstawiać się sytuacja, gdy koszty pożyczki zostaną dodatkowo obniżone na skutek promocji lub uczestnictwa w programach lojalnościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *