Nowoczesne instytucje pożyczkowe udostępniają w swoich ofertach już nie tylko przysłowiowe „chwilówki”, ale również na przykład długoterminowe pożyczki ratalne. Tego rodzaju oferty stanowią oczywiście pewną imitację kredytów konsumpcyjnych dostępnych w ofercie banków. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że pozabankowe pożyczki na raty stanowią gorszą i mniej atrakcyjną wersję kredytów bankowych. Co więcej, w wielu przypadkach okazuje się, że pożyczka na raty w firmie pożyczkowej pod wieloma istotnymi aspektami może przewyższać ofertę banku.
Co więc warto wiedzieć o pożyczkach na raty w firmach pożyczkowych i czym różnią się tego rodzaju rozwiązania od kredytów bankowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i dokonajmy porównania obu wariantach w kilku najbardziej istotnych aspektach.
Pożyczki ratalne w firmach pożyczkowych a kredyty w bankach
1. Koszty
Wciąż powszechne jest przekonanie, że wszelkie usługi instytucji pożyczkowych, a więc również pożyczki ratalne, cechują się bardzo wysokimi kosztami i pod tym względem w żadnej mierze nie mogą konkurować z ofertą banków? Czy jest twierdzenie adekwatne do rzeczywistości? Nie do końca. Rzeczywiście, ogólnie rzecz biorąc kredyty w bankach są tańsze, niż pożyczki na raty w instytucjach pożyczkowych. Bardzo często różnice te są jednak naprawdę niewielkie.
Najlepsze obecne na rynku instytucje pożyczkowe są w stanie zaoferować swoim klientom pożyczkę na raty przy RRSO wynoszącym nawet 13-15%. Tymczasem w przypadku największych banków RRSO waha się w granicach 10-12 procent. Jak więc widać, nie są to duże różnice.
To jednak jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać, że dzisiejsze firmy pożyczkowe oferują swoim klientom cały szereg rozwiązań dodatkowych, takich jak promocje okolicznościowe czy też programy lojalnościowe. W ten sposób klient może znacząco(czasami nawet o 20-30%) zmniejszyć koszt pożyczki. Uwzględniając ten czynnik w niektórych przypadkach okazuje się, że pozabankowa pożyczka na raty jest wręcz tańsza, niż kredyt w banku.
2. Okres spłaty
W tym aspekcie oferta banków nadal przeważa nad ofertą instytucji pożyczkowych, jednak również tutaj różnice wcale nie są duże. Niektóre z firm pożyczkowych oferują pożyczki ratalne nawet na okres 60-72 miesięcy, co jest wynikiem zbliżonym do oferty wielu banków.
3. Bezpieczeństwo
Utarło się przekonanie, że firmy pożyczkowe należą do podmiotów „ryzykownych”. Warto więc zdawać sobie sprawę z faktu, że jeżeli mamy do czynienia ze sprawdzonym pożyczkodawcą, jego usługi są całkowicie bezpieczne. Co jednak oznacza w tym wypadku termin sprawdzony pożyczkodawca? Jest to firma pożyczkowa figurująca w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy KNF, co stanowi gwarancję, iż dany podmiot działa zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim a także podlega regularnej kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.
4. Dostępność oferty
Pod tym względem firmy pożyczkowe zdecydowanie biją na głowę banki. W przypadku pożyczek pozabankowych formalności najczęściej są ograniczone do absolutnego minimum. Co więcej, instytucje pożyczkowe często prowadzą wysoce elastyczną politykę w zakresie sposobu weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Oznacza to, że nawet negatywna historia kredytowa wcale nie musi przekreślać naszych szans na otrzymanie finansowania. Firma pożyczkowa będzie bardziej zainteresowana naszymi realnymi możliwościami spłaty, a nie faktem, że jakiś czas temu mieliśmy problem z terminową spłatą rachunku za prąd albo telefon komórkowy.