Przejdź do treści

Czy bank musi wyjaśnić dlaczego odrzucił wniosek kredytowy?

Kredyty są tematem dość skomplikowanym, bardzo często można spotkać się z odmowami ich udzielenia ze strony banków. Jedni uważają, że banki robią to specjalnie i nikt nie chce im udzielić kredytu. Jednak patrząc na to obiektywnie to instytucja finansowa zarabia głównie na kredytach, ponieważ jeśli ktoś weźmie pożyczkę na kwotę X to tak naprawdę odda znacznie więcej. Trzeba, więc się zastanowić czy banki muszą informować o powodzie odmowy, a także co po niej zrobić.

Pana wniosek został odrzucony

Jest to często spotykana formułka, którą słyszy się z ust pracownika banku. Tak naprawdę to bank nie ma obowiązku żeby poinformować swojego klienta o powodzie odrzucenia wniosku. Jedynym przypadkiem, kiedy instytucja finansowa musi poinformować o czymkolwiek w sprawie kredytu jest fakt, że odmowa jest spowodowana długami. W tym wypadku bank musi powiedzieć z jakiej bazy dowiedział się o zadłużeniu. Czasami zdarza się, że ktoś spłacił swój dług, a cały czas widnieje w bazie danych i jeśli dowie się o tym to może złożyć wniosek o usunięcie z bazy danych i za pewien czas będzie mógł dostać kredyt.

Dlaczego bank odmawia udzielenia kredytu

Najczęściej weryfikacja jest negatywna, gdy kredytobiorca:

– nie posiada stałego zatrudnienia,

– ma zbyt wysokie wymagania co do swojego kredytu,

– nie posiada dobrej i wiarygodnej zdolności kredytowej,

– widnieje w bazach danych dłużników.

Jeśli którykolwiek z podpunktów występuje to szansa na kredyt drastycznie maleje.

Odmowa w jednym banku to nie koniec świata

Instytucji finansowych w Polsce jest dość sporo. Różnią one się od siebie nie tylko nazwą ale także kryteriami jakie trzeba spełnić żeby dostać w nich kredyt. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich, którzy w jednym banku dostali negatywną opinię na temat swojego wniosku. Można śmiało iść do innego, ponieważ niektórzy są bardziej skrupulatni w temacie kredytów, a inni mniej.

Co zrobić w przypadku odmowy udzielenia kredytu

Jeśli wystąpi taki przypadek to warto poznać listę rzeczy, którą można wykonać po tej informacji.

1. Wyeliminowanie przyczyny odmowy- jeśli jest to wpis do bazy dłużników to można poprosić o usunięcie z niej. W innym przypadku, gdy bank nie poinformuje o tym, dlaczego wniosek został odrzucony trzeba przejrzeć swoją historię kredytową i szukać informacji na temat swojego niepowodzenia.

2. Pójście do innego banku- tak jak zostało to wspomniane wcześniej. Jeśli jakiś bank nie udzieli kredytu to można iść do innego złożyć wniosek.

3. Firmy pożyczkowe- weryfikacja w tych przedsiębiorstwach jest na bardzo niskim poziomie. Z tego względu łatwo otrzymać tam pieniądze i nie trzeba liczyć się z tak wieloma formalnościami. Minusem jest oczywiście fakt, że pożyczki zazwyczaj są udzielane na krótki okres.

Podsumowując, bank nie ma obowiązku informować kredytobiorcy o tym, dlaczego jego wniosek został odrzucony. Jednak nie jest to koniec świata i w takim przypadku warto dowiedzieć się co jeść przyczyną nie udzielenia kredytu i postarać się wyeliminować przyczynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *