Przejdź do treści

RRSO – jak obliczyć i co się składa?

Pożyczkobiorcy stając przed wyborem kredytu najczęściej zwracają jedynie uwagę na oprocentowanie. Jest to błąd, ponieważ najważniejszą informacją jest wskaźnik RRSO, który zawiera wszystkie elementy kosztowe kredytu. Informuje nas o wartościach spłaty pożyczki. Jak w takim razie obliczyć RRSO? Oraz czy jest możliwość zerowych opłat?

Co to jest RRSO?

RRSO nazywamy Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania pożyczki lub kredytu. Pożyczając pieniądze, przeważnie trzeba za to zapłacić. Wskaźnik RRSO daje obraz pełnych kosztów zaciągniętego zobowiązania. Wartości te wskazują klientowi ile zapłaci za to, że pożyczy pieniądze. Praktycznie wszystkie pożyczki, kredyty hipoteczne, konsolidacyjne czy też gotówkowe zawierają takie opłaty.

Obliczenie RRSO

Jeśli klient wie już czym jest wskaźnik pełnych kosztów, powinien dowiedzieć się jak obliczyć RRSO. Prostym oraz szybkim obliczeniem wartości jest skorzystanie z kalkulatora internetowego. Niektóre portale mają dostosowane kalkulatory do obliczeń, wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane, m.in.: okres spłaty, kwota kredytu, prowizja, oprocentowanie, typy rat (rosnące, malejące), inne koszty.

Wszystkie firmy pożyczkowe mają obowiązek udostępniać takie dane. Również powinny przedstawiać rzeczywiste roczne stopy oprocentowania. Ważne jest, aby obliczyć wszystkie koszty kredytu, można wtedy uniknąć wielu rozczarowań.

Czy jest możliwe zerowe RRSO?

Do każdego kredytu bankowego lub pożyczki doliczane są odpowiednie prowizje, oprocentowania oraz opłaty. Jest to spowodowane tym, że placówki bankowe podlegają przepisom o prawie bankowym. Jednak biorąc chwilówki koszty takie są znikome lub nie ma ich wcale. Jest to możliwe, dlatego że firmy dające pożyczki chcą przyciągnąć i zachęcić nowych klientów do skorzystania z ich oferty. Z tego też względu rezygnują z zarobków. Należy wziąć pod uwagę, że oferty takie są skierowane najczęściej dla nowych osób oraz kwota pożyczki jest niska. Także czas spłaty takiej pożyczki jest krótki np. 3000 zł na okres kilku miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *