Przejdź do treści

Kredyt samochodowy – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Dlaczego warto wziąć kredyt samochodowy?

Dziś posiadanie samochodu nie jest już żadnym luksusem, a koniecznością. Niestety, ceny nowych samochodów są bardzo wysokie, a nie każdy z nas może pozwolić sobie na jednorazowe wydatkowanie dużej ilości pieniędzy, dlatego popularną formą finansowania zakupu auta jest kredyt samochodowy. Jest to jeden z kredytów najczęściej udzielanych przez banki. Jego oprocentowanie jest często niższe, niż kredytu gotówkowego, zatem finalnie jest on tańszy dla kredytobiorcy. Jest też zdecydowanie bardziej bezpieczny niż pożyczka udzielana przez parabanki – kredyt udzielany jest tylko przez bank, którego działania są ściśle regulowane przepisami prawa.

Rodzaje kredytów samochodowych

Na rynku mamy obecnie dostępne trzy rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy z nich to standardowy kredyt samochodowy, który spłacany jest w comiesięcznych ratach. Rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Okres spłaty kredytu jest różny, w zależności od podpisanej z bankiem umowy. Najczęściej wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Drugim typem kredytu na samochód jest kredyt jednej raty, udzielany zwykle przez banki samochodowe. Spłacany jest on w dwóch transzach – pierwsza transza to inaczej mówiąc wkład własny, który jest równy minimum połowie wartości auta i pokrywa się go przy zakupie, druga transza jest płacona zwykle po upływie kilku lat. Jest to idealna propozycja dla osób, które mają odłożone pieniądze na zakup samochodu, ale dzięki kredytowi mogą pozwolić sobie na nieco droższy model. Ostatnim rodzajem kredytu samochodowego jest tak zwany kredyt balonowy, który również wymaga sporego wkładu własnego, ale po upływie okresu spłaty możemy wymienić kredytowany pojazd na inny. Model spłaty kredytu wygląda następująco: przy zakupie kredytobiorca wpłaca pewną kwotę (zazwyczaj jest to około 10 procent wartości auta), następnie spłaca kredyt w miesięcznych ratach, a na koniec ma możliwość albo zapłacić ostatnią ratę i stać się właścicielem samochodu albo nie płacić ostatniej raty i wymienić samochód na inny. Owa ostatnia rata jest jednak kwotowo o wiele większa od poprzednich i może wynosić nawet połowę wartości samochodu.

Parametry kredytu

Bank udzielając kredytu pobierze za ta prowizję i odsetki. Dodatkowo może żądać od klienta ubezpieczenia kredytu, co jednak jest dla nas korzystne w przypadku utracenia możliwości spłaty rat na skutek na przykład choroby czy utraty pracy. Przy ustalaniu wyżej wymienionych parametrów bank bierze pod uwagę wysokość wkładu własnego – im większy, tym lepsze warunki może nam zaproponować. Banki zwykle żądają także zabezpieczenia kredytu. Zabezpieczenie może mieć kilka form, a wśród nich najpopularniejsze to zastaw rejestrowy, cesja praw z polisy AC (wykupienie tego ubezpieczenia jest obowiązkowe w przypadku samochodów finansowanych kredytem) czy przewłaszczenie. Poprzez przewłaszczenie bank staje się współwłaścicielem pojazdu do momentu spłaty kredytu. Aby otrzymać kredyt samochodowy należy oczywiście posiadać zdolność kredytową, tak jak w przypadków innych rodzajów kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *