Przejdź do treści

Ceny bursztynu – ile kosztuje bursztyn

Bursztyn, ten piękny szlachetny surowiec, od wieków fascynuje swoją unikalnością i różnorodnością. Wykorzystywany głównie w jubilerstwie, stał się dla wielu osób nie tylko pasją, ale i źródłem dochodu. W kontekście rosnącego zainteresowania bursztynem, warto zastanowić się, jakie są jego ceny i co wpływa na ich kształtowanie. Szczególnie interesujące może być to, jak wygląda sytuacja na rynku bursztynu w kontekście upadłości konsumenckiej. Czy inwestycja w bursztyn może być alternatywą dla osób, które borykają się z problemami finansowymi?

Jak kształtują się ceny bursztynu w 2023 roku?

Cena bursztynu jest zależna od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest jego wielkość. Im większe bryłki chcemy sprzedać, tym wyższa jest cena za kilogram. Najmniejsze bryłki kosztują zaledwie kilkaset złotych za kilogram, natomiast duże bryły surowca można sprzedać nawet za kilkadziesiąt tysięcy.

Bursztyn polski:

 • dla bryłek ważących od 2 do 5 g – 798 – 1 064 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 5 do 10 g – 1 441 – 1 663 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 10 do 20 g – 2 926 – 3 480 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 20 do 50 g – 4 212 – 5 764 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 50 do 100 g – 7 759 – 8 646 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 100 do 200 g – 9 311 – 10 197 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 200 do 300 g – 10 862 – 11 306 zł/kg

Bursztyn ukraiński:

 • dla bryłek ważących od 2 do 5 g – 794 – 993 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 5 do 10 g – 1 490 – 2 185 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 10 do 20 g – 2 979 – 3 774 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 20 do 50 g – 596 – 6 952 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 50 do 100 g – 7 945 – 9 931 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 100 do 200 g – 10 924 – 11 520 zł/kg
 • dla bryłek ważących od 200 do 300 g – 11 917 – 12 910 zł/kg

Jak widać, najdroższe są bursztyny o wadze od 200 do 300 g. Za taką dużą bryłę bursztynu można dostać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zebranie takiego okazu jest marzeniem większości przybrzeżnych zbieraczy bursztynu. Mniejsze okazy bursztynu są warte dużo mniej – w zależności od wagi jest to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najmniej można dostać za najpopularniejsze drobiny o średnicy kilku milimetrów. Zazwyczaj skupują je producenci bursztynowych nalewek.

Wartość bursztynu z inkluzjami w 2023 roku

Bursztyn z inkluzją, czyli zatopionym owadem lub innym typem pozostałości dawnych czasów, to prawdziwa skarbnica dla kolekcjonerów i jubilerów. Cena bursztynu z inkluzją jest zdecydowanie wyższa niż bursztynu bez inkluzji, jednak ustalenie dokładnej kwoty jest trudne i zazwyczaj odbywa się indywidualnie między sprzedającym i kupującym.

Wartość bursztynu z inkluzją zależy od wielu czynników, takich jak stan zachowania inkluzji, jej unikalność i wielkość bursztynu. Bursztyny z dobrze zachowaną inkluzją, gdzie owad jest w naturalnym kształcie i posiada wszystkie kończyny, mogą być bardzo wartościowe.

Cechy bursztynu wpływające na jego wartość – szczegółowa analiza

Bursztyn, jako naturalny surowiec, występuje w różnych formach i kolorach, co wpływa na jego wartość na rynku. Poniżej przedstawiamy szczegółową analizę cech, które wpływają na cenę bursztynu.

Niepopękany bursztyn

Bursztyn, który jest niepopękany, jest szczególnie cenny. Pęknięcia mogą wpływać na estetykę bursztynu, a także na jego trwałość. Bursztyny, które są wolne od pęknięć, są bardziej pożądane, zarówno przez kolekcjonerów, jak i jubilerów, co zwiększa ich wartość.

Kolor bursztynu

Kolor bursztynu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jego wartość. Najcenniejsze są bursztyny w odcieniu miodowym. Ten kolor jest najbardziej pożądany ze względu na jego ciepłe, złote tony, które są typowe dla bursztynu. Bursztyny mleczne lub ciemne są mniej cenne, ale nadal są cenione za swoją unikalność i różnorodność kolorów.

Inkluzje, czyli owad w bursztynie

Inkluzje, czyli zatopione w bursztynie owady lub inne pozostałości z dawnych czasów, dodają bursztynowi niezwykłej wartości. Bursztyny z inkluzjami są szczególnie pożądane przez kolekcjonerów i jubilerów. Wartość takiego bursztynu zależy od wielu czynników, takich jak stan zachowania inkluzji, jej unikalność i wielkość bursztynu. Bursztyny z dobrze zachowaną inkluzją, gdzie owad jest w naturalnym kształcie i posiada wszystkie kończyny, mogą osiągać ceny przekraczające 20 000 zł za kilogram.

Bursztyn do nalewki – czy warto?

Innym typem bursztynu jest bursztyn bałtycki sprzedawany w drobinach do nalewek (robi się z niego tzw. nalewki bursztynowe). Drobiny bursztynu na nalewkę zazwyczaj mają od 3 do 5 mm. Jego cena w sprzedaży to około 300 zł za kilogram.

Podobną cenę w ostatnich latach można uzyskać za bursztyn z Mierzei Wiślanej, ale znawcy twierdzą, że w tym rejonie niezwykle trudno wyłowić bursztyn. Jego wartość jest jednak taka sama jak bursztynu bałtyckiego.

Czy opłaca się łowić bursztyn w 2023 roku?

Sprzedaż złowionego dobrego okazu bursztynu może być – jak widać po cenach za kilogram – bardzo korzystna. Dobre przygotowanie do połowu surowca nie jest natomiast aż takie drogie.

Do łowienia bursztynu potrzebne są:

 • czerpak rybacki (od 30 do 100 zł),
 • wodery – gumowe spodnie na szelkach (od 80 do 300 zł),
 • nieprzemakalna kurtka (od 80 do 400 zł).

Amatorskim poławiaczem bursztynów można zatem zostać za około 200 zł, ale profesjonalny ubiór będzie już nieco kosztował. Można też oczywiście szukać bursztynów na brzegu bez żadnego specjalnego ubrania i rękoma, ale znajdziemy tam tylko najmniejsze okazy.

Jeżeli zależy nam na znalezieniu okazów większych niż kilkumilimetrowe, trzeba niestety wejść do morza na odległość kilku metrów i poszukiwać bursztynów wśród zalegających na dnie wodorostów, muszli i patyków.

Czy warto zainwestować w bursztyn?

Decyzja o inwestowaniu w bursztyn to wybór, który powinien być dobrze przemyślany. Warto zadać sobie pytanie – czy to jest inwestycja dla mnie?

Bursztyn to surowiec, który ma wiele unikalnych właściwości. Jest nie tylko piękny, ale także ma długą historię i kulturalne znaczenie. Inwestowanie w bursztyn to nie tylko możliwość zysku, ale także posiadanie kawałka historii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj nasz artykuł o tym czy warto inwestować w bursztyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *